Supermatma.pl

MATEMATYKA

WITAMY W SERWISIE |


Zadanie 2:   Przeprowadzono 10 niezależnych doświadczeń fizycznych. Przeciętnie daje pozytywny wynik. Jakie jest prawdopodobieństwo, że:
a) Przynajmniej jedno doświadczenie da pozytywny wynik?
b) Dokładnie 8 zdarzeń da pozytywny wynik?

Rozwiązanie, strona 2:

Mamy zatem 10 sytuacji sprzyjających zajściu zdarzenia A, aby obliczyć P(A) należy dodać do siebie prawdopodobieństwa każdego z dziesięciu zdarzeń sprzyjających. Na przykład policzmy prawdopodobieństwo 1-go zdarzenia sprzyjającego, niech B oznacza zdarzenie polegające na tym, że w 10-ciu próbach doświadczenie dało dokładnie jeden pozytywny wynik.

Zatem stosując schemat Bernoulliego mamy , że prawdopodobieństwo uzyskania jednego pozytywnego wyniku w 10-ciu próbach Bernoulliego jest równe:

.

Abyśmy nie musieli liczyć prawdopodobieństw wszystkich zdarzeń sprzyjających zajściu zdarzenia A, policzymy prawdopodobieństwo zdarzenia przeciwnego do zdarzenia A i odejmiemy od prawdopodobieństwa pewnego od 1 prawdopodobieństwo zdarzenia przeciwnego do zdarzenia A i otrzymamy prawdopodobieństwo zdarzenia A. Możemy tak zrobić, gdyż z definicji prawdopodobieństwa mamy, że P(Ω)=1, zdarzenia elementarne są rozłączne.

Czyli 1 = P(A)+P(B), gdzie B oznacza zdarzenie przeciwne do zdarzenia A.

Poprzednia strona
Dalej

 ©

by Supermatma.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.